Chepelare

Chepelare to miasto i region narciarski w Smolyan, prowincji w południowej Bułgarii. Leży w centralnej części Rodopów, na brzegach rzeki Chepelare. Miasteczko położone jest 222km od Sofii i zaledwie 72 km od Płowdiw. Chepelare jest pięknym miastem z górskim charakterem i cudownym klimatem. Otaczają je piękne lasy iglaste, górskie źródła, a wiosną zielone łąki. Jest to popularny ośrodek narciarski z jedną z najdłuższych tras narciarskich w Europie Południowo-Wschodniej. Chepelare znajduje się w pobliżu Pamporova, jednego z największych kurortów narciarskich Bułgarii i jest ulubionym miejscem wypoczynku dla wielu ludzi w ciągu całego roku.

————
REKLAMA
Myślisz o wakacjach w ciekawym mieście? Sprawdź link Bratysława, a z pewnością dowiesz się czegoś ciekawego o stolicy naszych południowych sąsiadów.

A może bardziej sielskie klimaty? Wybierz Węgorzewo w polskiej Krainie Wielkich Jezior i spędź wakacje w ciszy i spokoju.

Zaplanuj tanie wczasy w Polsce lub za granicą. Informacje o portalu turystycznym, który oferuje pod wynajem nieruchomości wakacyjne w atrakcyjnych cenach.
————

Latem turyści mogą korzystać z turystycznych walorów okolicy podziwiając piękne krajobrazy jeżdżąc konno. W zimie śnieg jest tutaj pewny i gwarantuje mnóstwo zabawy miłośnikom nart i snowboardu. Lokalne szkółki narciarskie zapewniają dobre warunki do nauki dla młodszych i starszych amatorów białego szaleństwa.

Chepelare ma długie tradycje w narciarstwie. Prawie 38 lat po pierwszym wyścigu „Chepelare Cup” w 1970 r., w 2008 Chepelare przywitał turystów z niemal 20 kilometrowymi trasami narciarskimi. Istniejące zostały starannie przygotowane i oznakowane zgodnie z normami europejskimi. Jedna z głównych tras przeznaczona jest do uprawiania narciarstwa biegowego i ma długość 3250 metrów. Tutejsze tereny narciarskie są wyposażone w 47 armatek śnieżnych pozwalających na pokrycie tras i stoków sztucznym śniegiem w ciągu 100 godzin przy -3 stopniach Celsjusza. Dostępny dla fanów sportów zimowych jest również nowoczesny 4 osobowy wyciąg krzesełkowy, o przepustowości 2000 osób na godzinę. Wyciągiem tym można pokonać trasę o długości 2700 metrów, czyli odległości od miasta Chepelare na szczyt Chal Mechi, w ciągu zaledwie 9 minut, na szczycie znajduje się także obserwatorium.

Trasy zjazdowe są otwarte zwykle od grudnia aż do kwietnia w zależności od ilości śniegu. Ośrodek oferuje również oświetlone trasy dla dzieci i początkujących, w samym centrum miasta.