Devin

Mało kto zdaje sobie sprawę ze zróżnicowania Bułgarii. W świadomości większości turystów, cała atrakcyjność kraju skupia się w nadmorskich regionach. Tymczasem rzeczywistość bardzo wyraźnie odbiega od utartych stereotypów. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że zachód Bułgarii jest nawet atrakcyjniejszy od – bądź co bądź – nieco schematycznego wybrzeża. Interesy wschodu i zachodu kraju łączy południe, gdzie znajdują się jedne z najpiękniejszych gór tej części Europy, Rodopy.

To właśnie w Rodopach znajduje się miejscowość Devin, położona po obu stronach rzeki Devinska, na wysokości nieco ponad 700 metrów n.p.m.. Devin znany jest na całym świecie ze, znanych od starożytności, źródeł wód mineralnych. To właśnie stamtąd pochodzi znaczna część wód dostępnych na bułgarskim rynku. Początki osadnictwa na terenie dzisiejszej miejscowości datuje się na XV wiek p.n.e.. W Devinie wyraźniej niż gdziekolwiek indziej odzwierciedliły się średniowieczne tureckie wpływy. Większość ówczesnych mieszkańców zmuszona została do zmiany wiary. Mimo to, bułgarska kultura była wówczas potajemnie pielęgnowana, przez co nawet w Devinie przetrwała do dzisiaj.
—–
REKLAMA

Jeśli pielęgnujesz swój własny ogród, to na pewno zainteresuje Cię ochrona roślin.

Będąc w Zakopanem koniecznie trzeba wejść na Giewont– jeden z najbardziej rozpoznawalnych szczytów Tatr.

—–
Obecnie, Devin jest jednym z najspokojniejszych turystycznych miasteczek Bułgarii. Łatwo tu także o tanie noclegi i kwatery. Miejsce to polecane jest w szczególności odwiedzającym szukającym wypoczynku w ciepłym klimacie, a zarazem z dala od tłumu czy miejskich zanieczyszczeń. W Devinie wciąż żyje się pierwotnym trybem, kiedy pory dnia i roku wyznaczają kolejność i czas prac. Devin to także idealne miejsce dla osób pod jakimś względem niedomagających – tutejszy klimat jest wyjątkowo przyjazny, a ujęcia wód mineralnych stanowią dodatkową atrakcję. Będąc w miejscowości, warto wybrać się do interesującego Muzeum Historii, w którym zgromadzono eksponaty z czasów najsilniejszych tureckich wpływów. Ciekawe architektonicznie wydają się również osiemnastowieczna kaplica St. Georgi oraz kościół św. Jana z Riły. Z pewnością atrakcyjne są również malownicze tereny wokół Devinu – to wprost idealne miejsce, by wybrać się na spacer i odpocząć od zgiełku cywilizacji.