Pesztera

Pesztera to stare miasto ze śladami człowieka już w epoce neolitu. Przez tysiące lat okolica zamieszkiwana była przez trackie plemiona, które w drugiej połowie IV wieku utworzyły tu osadę. Dwie wspaniałe jaskinie, które udostępniono turystom: Sneżanka i Jagodinska Pesztera znane są również wśród polskich speleologów, którzy od dawna zachwycają się ich urodą.

————
REKLAMA
Alpy – witryna poświęcona Alpom. Dowiesz się tutaj wszelkich informacji o tych górach oraz tego, w jaki sposób zarezerwować noclegi w Alpach.

Nieruchomości wakacyjne – portal przedstawiający nieruchomości pod wynajem na wakacje. Znajdują się tutaj oferty kwatery prywatnych, willi z basenem oraz apartamentów. Wynajem bezpośrednio od właścicieli.

Jeśli myślisz o uatrakcyjnieniu swojego ogrodu i poprawieniu mikroklimatu swego najbliższego otoczenia polecamy założyć staw ogrodowy, dzięki któremu Twój ogród się ożywi.
————

Miasto przeżyło swój rozkwit w epoce renesansu. Wielki inwestycyjny bum przyniósł Peszterze nowe kościoły, fontanny, domy, szkoły, wybudowano również wieżę zegarową. Szczególnie cenne ze względów historycznych są niektóre ikony z XVII – XVIII w oraz bogata kolekcja ponad 8000 eksponatów z okresu od neolitu do współczesności. Szczególnie ważne są skarby trackie, które od dawana oczarowują zwiedzających. W mieście powstała w 1848 roku pierwsza w Bułgarii szkoła świecka.

Oprócz wspaniałych, górskich krajobrazów, jaskiń oraz niesamowitych mostów w okolicy znajduje się zbiornik wodny Batak, latem idealny do plażowania i rybołówstwa. By stworzyć warunki do uprawiania sportów zimowych w pobliżu miasta wybudowano wyciąg narciarski.

To 15 tysięczne miasteczko oprócz rozwoju turystyki inwestuje w przemysł drzewny oraz spożywczy. Dla odwiedzających równie ciekawe może być oglądanie upraw winorośli, które na tych terenach maja swoją długą tradycję.