Płowdiw

Płowdiw, to drugie co do wielkości miasto w Bułgarii, charakteryzujące się dużymi kontrastami. Z jednej strony posiada kilka niepowtarzalnych ruin z czasów rzymskich, z drugiej strony prezentuje najpiękniejsze domy z czasów bułgarskiego odrodzenia narodowego. To także miasto wyrosłe na styku Wschodu i Zachodu. Chrześcijańskie świątynie sąsiadują tu z minaretami muzułmańskich meczetów. Płowdiw położony jest wśród siedmiu wzgórz zwanych Tepe, nad rzeką Maricą, na skraju Rodopów i Niziny Górnotrackiej. Dawny przydomek Płowdiwu – „Miasto Trzech Wzgórz” wziął się od wzgórz doskonale widocznych z miasta.

————
REKLAMA
Ogrody – strona poświęcona projektowaniu oraz pielęgnacji ogrodu. Znajdują się tam również przykładowe aranżacje małych przydomowych ogródków, jak i dużych ogrodów.

Zakopane oferuje odwiedzającym nie tylko wspaniałą przyrodę. Liczne imprezy kulturalne, jak Zakopiańskie Lato Teatralne czynią pobyt w tym kurorcie niezwykle interesującym.
————

Należy w tym miejscu powiedzieć trochę o historii Płowdiwu, ponieważ jest niezwykle interesująca. W okresie rzymskim miasto to było niezwykle prężnie działającym ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym i politycznym i było wtedy nazywane Trimontium. Było to główne miasto w Tracji. We wczesnym średniowieczu osiedlili się tutaj Słowianie, a w IX wieku miasto zostało włączone do Bułgarii. Przez kolejne stulecia było twierdzą bizantyjską, co było pretekstem dla krzyżowców do częstego grabienia Płowdiwu. W drugiej połowie XIV wieku miasto przeszło pod panowanie Tureckie, a Bułgaria odzyskała je dopiero w 1886 roku. Warto jeszcze wspomnieć, że miasto swoją dzisiejszą nazwę otrzymało w 1878 roku. W 1882 roku zorganizowano tutaj po raz pierwsze Targi Płowdiwskie. Przyczyniły się one do rozwoju gospodarczego miasta. Odtąd stało się ono głównym ośrodkiem handlowym Bułgarii.

Podczas II wojny światowej Płowdiw przez krótki czas był okupowany przez Niemców, ale w roku 1944 wyparli ich Rosjanie. W roku 1989 miasto uwolniło się spod wpływu kolejnego imperium – Związku Radzieckiego.

Jeszcze kilka słów o zabytkach, w mieście znajduje się wspaniały teatr antyczny, ale to nie jedyna atrakcja albowiem mieści się tu jeszcze np. stadion rzymski, Cerkiew „Św. Marina”, Dżumaja dżamija (Ułu Dżamija), czyli największy i najstarszy meczet w Bułgarii, Kysztata na Nedkowicz, typowy późno klasycystyczny budynek i jeszcze wiele innych miejsc wartych zobaczenia.