Shiroka Luka

Wioska jest zbudowana w wąskiej i stromej dolinie rzeki Shirokolashka. Spacery wzdłuż krętych, wąskich i żwirowych uliczek nagle przenoszą nas o kilka wieków wstecz, do okresu bułgarskiego odrodzenia, sprawiając, że relacje z wakacji w tym miejscu, są wyjątkowe. Osada istnieje od XVII wieku. Liczne domy zachowały typową dla Rodopów architekturę, kultywowana jest tu tradycyjna gwara, folklor. Zachowane obyczaje dały miejscowości Shiroka Luka status rezerwatu architektury, etnografii i folkloru. Wywodzi się stąd także wielu utalentowanych budowniczych. Najbardziej imponującym budynkiem jest Sgurov Konak, który obecnie gości Muzeum Etnograficzne. Ekspozycja prezentuje tryb życia z okresu Narodowego Odrodzenia i wnętrza dawnych domów. Grupa trzech zadaszonych mostów położonych nad rzeką Shirokolushka, pochodzących z okresu rzymskiego, nadaje wsi specjalną atmosferę.

Interesujący jest także kościół Wniebowzięcie Bogurodzicy, zbudowany w 1834 roku w mniej niż 38 dni. Kościół ma imponującą architekturę zewnętrzną i wewnętrzną. Obok niego stoi stara szkoła wybudowana w 1835 roku. Jest tu Wyższa Szkoła Muzyki Ludowej, która jest jedna w swoim rodzaju, jaki posiada Bułgaria. Obecnie Shiroka Luka liczy 850 mieszkańców, których głównym środkiem utrzymania jest leśnictwo, uprawa ziemniaków, hodowla zwierząt i – ostatnio w coraz większym stopniu, turystyka.

W lokalnej informacji turystycznej ośrodka „Rodopy” znajduje się wystawa-kiermasz prac lokalnego rzemiosła, takich jak stroje, torby, pantofle, pamiątki itp. Reprezentują one lokalną sztukę domową i tradycję. Czytając opisy z podróży z tego regionu, można być pewnym, iż bez problemu znajdzie się noclegi w kilku prywatnych kwaterach i małych hotelach oferujących wszystko, co jest potrzebne by przeżyć tu wspaniałe wakacje.