Smolian

Gdzie Biała rzeka spotyka się z Czarną, tam znajduje się Smolian, ciekawa miejscowość w zachodnich Rodopach. Podczas gdy nadmorskie kurorty Bułgarii wymienia się jednym tchem, wśród mało znanych ośrodków sportów zimowych stosunkowo dużą popularnością cieszy się właśnie Smolian, miasto położone na południe od Pamporova i Czepełare.

————
REKLAMA

Tanie wczasy – opis portalu turystycznego, który podpowiada jak zorganizować tanie wakacje, rezerwując nocleg przez Internet i organizując samodzielnie wyjazd do wybranego miejsca w Polsce lub Europie.

Wybierasz się w najbliższym czasie w Alpy? Przeczytaj jaki jest klimat Alp i na jaką pogodę trzeba się przygotować w poszczególnych porach roku.

Niezwykle interesującą i prestiżową imprezą tatrzańską jest Festiwal Folklorystyczny w Zakopanem, który od wielu lat gości górali z całego świata i który przyciąga licznych turystów do stolicy Tatr.
————

Pierwsze osadnictwo na terenie dzisiejszego Smolianu pojawiło się na przełomie drugiego i pierwszego tysiąclecia przed naszą erą. Późniejsze bułgarskie i bizantyjskie wpływy na zawsze zmieniły wygląd regionu, przydając mu charakterystycznej atmosfery. Tym jednak, co ukształtowało architekturę dzisiejszego Smolianu, były wpływy imperium osmańskiego. I to właśnie pochodzące z tamtych czasów budowle są obecnie jedną z najciekawszych atrakcji miasta. Co natomiast – będąc w okolicy – koniecznie należy odwiedzić? Przede wszystkim, znajdujące się w pobliżu, na szczycie góry Rożen, Bułgarskie Narodowe Obserwatorium Astronomiczne wraz z miejskim planetarium. Przy okazji odwiedzić także można smoliańską katedrę – budynek, co prawda nowoczesny, bo otwarty w 2006 roku, ale o niespotykanej jak na kościół formie.

To jednak nie gwiazdy czy religia przyciągają do Smolianu większość turystów. Ci kuszeni są doskonałymi warunkami, sprzyjającymi narciarstwu i innym sportom zimowym. Prawdę powiedziawszy, to właśnie aktywna turystyka zimowa stanowi – oprócz przemysłu – główne źródło dochodu mieszkańców Smolianu. Swego rodzaju ciekawostką, choć nijak nie wpływającą na atrakcyjność regionu, jest fakt, że właśnie od bułgarskiego Smolianu pochodzi nazwa jednego z przylądków Antarktydy, Smolyan Point. Dlaczego jednak warto wybrać Smolian, a nie Pamporovo czy Czepełare, ośrodki cieszące się dużo większą sławą? A przede wszystkim dlatego, że ze sławą wiąże się zawsze tłum odwiedzających, stąd Smolian poleca się raczej turystom ceniącym ciszę i spokój. Tutejsze Rodopy są wcale nie mniej efektowne, a może nawet bardziej, gdyż w mniejszym stopniu zdążyły ulec antropogenicznym przekształceniom. Smolian to także dobra alternatywa dla początkujących narciarzy bądź snowboardzistów – spokój sprzyja stawianiu pierwszych kroków.