Zlatograd

Zlatograd to małe miasteczko w Rodopach, położone zaledwie 2km od granicy z Grecją i 60km na południowy wschód od Smolyan.

W samym sercu miasta znajduje się Kompleks Etnograficzny Zlatograd. Jest to skansen, który jest również częścią codziennego życia mieszkańców. Kompleks składa się z Muzeum Etnograficznego, warsztatów i wystawy sprzętu wodnego.

Trasa wokół kompleksu rozpocznie się od muzeum, aby zwiedzający mogli zapoznać się z historią regionu, zanim przejdą dalej. Muzeum składa się z kolekcji archeologicznej, wystawy opowiadającej o zawodach lokalnych ludzi w przeszłości, zbiorów kostiumów, ozdób i przedmiotów rytualnych.

Następnie odwiedzający przechodzą do warsztatów. Wszystkie działają, a zwiedzający mogą zobaczyć wykwalifikowanych mistrzów rzemieślniczych, którzy wykonują różne przedmioty oferowane następnie do sprzedaży.

Sklep krawca dostarcza informacji na temat tradycji tego rzemiosła przez pokazanie ciekawych zbiorów fotografii, starych maszyn do szycia, żelazek, nożyczek i mierników. Oryginalne stroje ze wszystkich części Bułgarii są tu sprzedawane.

Maszyny używane do produkcji wełnianych włóczek i warkoczy można zobaczyć w sklepie. Warkocze są używane do dekoracji odzieży.

Kolejny warsztat obejmuje trzy różne odmiany jednego i tego samego rzemiosła – wykonywanie siodła (produkcja siodeł i uprzęży), wodzy (produkcja taśm) oraz tapicerki (wkładki do siodeł).

W sklepie płatnerza można lepiej przyjrzeć się tworzeniu białej broni, podczas gdy u złotnika zobaczyć zbiór rud i kryształy z Regionu Zlatograd i obserwować pracę mistrza jubilerskiego.
Sklep kotlarza związany jest z produkcją naczyń miedzianych, a snycerze demonstrują jak ozdobić drewniane obiekty. Sklep z ceramiką przyciąga turystów różnymi kolorowymi naczyniami glinianymi. Na sam koniec zostaje warsztat tkacza, gdzie można zobaczyć tradycyjnie tkane i dziane produkty.

Jedną z atrakcji kompleksu są trzy części sprzętu wodnego, które nadal działają- są to trzy rodzaje młynów: pralniczy młyn, foluszniczy i młyn wodny. Znajdują się one w budynku znanym jako Vuntsov Młyn.

Po wycieczce w kompleksie turyści mogą usiąść i zrelaksować się w restauracjach w mieście lub wypić filiżankę kawy wykonanej na gorącym piasku i podawanej w szczególny sposób. Istnieje wiele hoteli w Zlatogradzie ze względu na fakt, że miasto jest popularnym miejscem turystycznym. I raczej wakacje Hiszpania oferuje znacznie ciekawsze, ale wypoczywając w Bułgarii warto odwiedzić Zlatograd. Zakwaterowanie, choć nie tak komfortowe jak noclegi Vir proponuje, to zapewni wygodę i jest dostępne również w samym kompleksie etnograficznym – w starym domu z autentyczną atmosferą z okresu Bułgarskiego Odrodzenia Narodowego.