Chudnite Mostove

Chudnite Mostove (Cudowne Mosty) jest zjawiskiem skalnym znanym również jako Skalnite Mostove (Skalne Mosty). Położone są w krasowym dolinie rzeki Erkyupriya w Zachodnich Rodopach na wysokości 1450m n.p.m., u podnóża szczytu Golyam Persenk (2091m n.p.m.), w odległości 80km na południe od Płowdiw, 35km na północny-zachód od Chepelare i zaledwie 5km na północny-zachód od miejscowości Zabardo. Mosty zostały uznane naturalny krajobraz chroniony w 1949 roku. Trasa z miejscowości Orehovo do wsi Zabardo przechodzi przez Wspaniałe Mosty. Warto się tu wybrać nawet przebywając choć dalej, tym bardziej, że wypożyczenie auta w Bułgarii, w przeciwieństwie do tego jak drogi wynajem samochodów Hiszpania oferuje, jest bardzo tanie.

W przeszłości mosty były jedną jaskinią, utworzoną przez niszczącą działalność wód rzecznych. Częściowo doszło do zawalenia jaskini w kilku miejscach, dzięki któremu utworzyły się majestatyczne, marmurowe mosty. Duży most ma prawie 100 metrów długości. Składa się z trzech łuków, a największym z nich ma 45 metrów wysokości i 40 metrów szerokości. Mały most jest w odległości 200 metrów od dużego wzdłuż nurtu rzeki. Ma długość 60 metrów, całkowitą wysokość 50m, a wysokość łuku ma 30metrów. Jest też bardzo mały trzeci most, który stanowi jaskinię. Znikają w niej wody rzeki Erkyupriya i pojawiają się ponownie na powierzchni 3km dalej.

Istnieje także możliwość zakwaterowania w chatach położonych w bliskim sąsiedztwie tego obszaru. I choć nie tak komfortowe jak apartament we Wrocławiu na wynajem to zapewniają wygodny odpoczynek.

Istnieje oczywiście legenda mówiąca o stworzeniu Wspaniałych Mostów. Wiele lat temu we wsi Zabardo było wiele pasterzy. Ale gdy w okolicy pojawił się smok, zaczął pustoszyć ich stad. Przez wiele lat pasterze cierpieli z powodu ataków smoka. Wreszcie wymyślili sposób, żeby go przechytrzyć. Załadowali na ośle krzesiwo, podpalili je i wysłali go przed smoka.

Smok połknął osła razem z krzesiwem, które paliło się powoli, ale pewnie. Smok zaczął szaleć i rozpaczliwie próbował uciec, by w końcu znaleźć mały otwór w ziemi. Jego ogromne ciało spowodowało wiele pęknięć w skale. Wiele lat później, kiedy kości smoka się rozpadły, pozostały jedynie duże mosty łukowe.
Dwa duże mosty są zabezpieczone i przystosowane do potrzeb turystycznych. Przechodzenie nad i pod nimi jest dozwolone wolno nad i pod nimi.