Jaskinia Gardło Diabła

Jaskinia Gardło Diabła znajduje się w zachodnich Rodopach, 17km od miasta Devin. Jest to jedna z tych jaskiń, które nie oferują olśniewająco wspaniałych formacji skalnych. To, co przyciąga do niej odwiedzających, to możliwość wybrania się w rzeczywistą, odkrywczą podróż, uczestnictwo w tajemniczym i inspirujących podziemnym królestwie. Wejścia do jaskini przypomina głowę diabła, a w dół jego gardła wpada ogromny wodospad. Od czasów starożytnych jaskinia zachwycała wyobraźnię i rodziła liczne legendy. Najpopularniejsza z nich, to ta mówiąca o Orfeuszu, który zszedł tą jaskinią na dół do podziemnego królestwa Hadesu, w poszukiwaniu swojej utraconej miłości, Eurydyki.

Jaskinia opada pionowo w dół bez rozgałęzień w obu kierunkach. Woda z rzeki Trigrad spada z wysokości 42 metrów w dół jaskini „gardłem”, co czyni z niego najwyższy wodospad podziemny na Półwyspie Bałkańskim. Ze względu na przytłumiony huk wodospadu, jaskinia, do której on wpada znana jest jako The Hall of Thunder – Sala Grzmotów. Jest ona ogromna – druga, co do wielkości jaskinia w Bułgarii. Mniej więcej 400 metrów od wejścia, woda znika w dół lejka. Lej ten głęboki na więcej niż 150 metrów, a gdy przepłynie przez lejek dociera do innej jaskini, długiej na około 60 metrów długości, by następnie podziemną rzeką wypłynąć z jaskini i płynąć wśród górskich szczytów przez kolejne jaskinie.

Trasa turystyczna zaczyna się w sztucznej galerii, która prowadzi odwiedzających wzdłuż wodospadu do „Hall of Thunder”. Warto ją odwiedzić, więc jeśli ktoś spędza wakacje z dala od miasta Devin, warto zainwestować trochę środków w wypożyczenie auta, by przyjechać tu i wejść do jaskini. Tym bardziej, że wynajem samochodu Bułgaria oferuje naprawdę w bardzo atrakcyjnych cenach. Istnieje 301 zapierających dech w piersiach stopni, zstępujących obok ryczących wodospadów. Widok przewalającej się wody, jej stłumiony ryk, i ogromna przestrzeń pieczary poniżej sprawia niesamowite wrażenie. Poręcze chronią całą trasę. Istnieją trzy rzeźby w ścianach jaskiń, które są szczególnie godne uwagi. Pierwsza to podobizna głowy diabła, znajduje się w pobliżu wejścia do jaskini, tuż przed wejściem do Hall of Thunder. Druga to pełna postać mężczyzny, wykonana w stylu klasycystycznym, wyryta w skale Sali Grzmotów. Zbliżając się do wyjścia, widoczna jest mała fontanna wpuszczona z ołtarza, który przygotowany został pod figurę Matki Boskiej.

Najlepszy czas, aby odwiedzić jaskinię to późna wiosna i lato, kiedy wejście do jaskini jest otoczone zielenią, a Rodopy są wtedy najpiękniejsze. Lokalnych klub grotołazów organizuje wejścia do jaskiń łodziami od początku maja do końca października. Klub zapewnia niezbędny sprzęt – łodzie, kamizelki ratunkowe i ratowników. Zjazdy są organizowane dla trzech osób i instruktora. Wejście do jaskini jest dozwolone wyłącznie z przewodnikiem.