Jaskinia Yagodina

Jaskinia Yagodina znajduje się w Wąwozie Buynovo, w pobliżu wsi Yagodina. Jest to jedna z najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych jaskiń w Bułgarii. Jej galerie rozciągają się na długości 8501 metrów, co czyni ją czwartą od względem długości jaskinią w Bułgarii i najdłuższą w Rodopach. Temperatura w jaskini wynosi od 6 do 8 stopni przez cały rok, a wilgotność ponad 90% (jak większość jaskiń). Warto pamiętać, że w okolicy trudno o takie zakwaterowanie jak apartamenty Bułgaria oferująca na wybrzeżu. Warunki są tu nieco bardziej surowe.

Jaskinia Yagodina to kompleks kilkupoziomowy, zbudowany głównie z marmuru. Najniższy poziom został dokładnie opracowany, ale jaskinia ma kolejne dwa połączone poziomy. Trasa turystyczna wchodzi i wychodzi przez dwa sztuczne otwory. Naturalne wejście do jaskini jest kilometr dalej w dół rzeki Buynovo, gdzie zostały odkryte artefakty z neolitu (zarówno epoki kamiennej i epoki brązu). Wśród tych znalezisk są ceramiczne płytki, narzędzia pracy i kuchenka ceramiczna. Badania wykazały, że w tym regionie mieszkali garncarze, a z jaskini zabierali glinę. Po oczyszczeniu i odrestaurowaniu wejścia do jaskini, zostało one przekształcone w wystawę muzealną.

Galeria, gdzie zwiedzający zaczynają swoją trasę znana jest jako Hol Nowego Roku. Tutaj grotołazi i ich goście z sąsiednich regionów, zbierają się, by powitać nowy rok, a także wnoszą prawdziwe choinki do sali. Następna sala to Kaplica Ślubna, gdzie pary mogą wymieniać swoje małżeńskie śluby. Jest ona wyposażona w ołtarz i atrakcyjne dekoracje ścienne, które nadają sali bardziej uroczysty wygląd.

Trasa ciągnie się przez kilometr, dając gościom możliwość obserwowania niemal każdego rodzaju formacji jaskiniowych, ale najbardziej imponujące są perły jaskiniowe. Powstają one jak prawdziwe perły, począwszy od ziarna piasku, które wpada do wody, a następnie pokryty jest warstwą po warstwie kalcytem, rok po roku, i stają się okrągłe.

Oprócz standardowej trasy turystycznej, przewodnicy Stowarzyszenia Turystycznego Rodopów oferują wycieczki poprzez dzikie, niezabudowane galerie Jaskinia Yagodina. Te części jaskini, które mogą być odwiedzone tylko przy pomocy specjalnego sprzętu, oferują niezwykłe widoki, pozostające w ukryciu dla większości odwiedzających. Wycieczki do nieoświetlonych części Yagodiny zaliczane są to turystyki ekstremalnej, która wymaga siły i wytrzymałości, ale piękne widoki sprawiają, że warto podjąć ten wysiłek.