Wąwóz Trigrad

Wąwóz Trigrad znajduje się 7km na północ od wsi Trigrad, wycięty w marmurowych skałach w ciągu milionów lat przez rzekę Trigrad. Wąwóz został uznany za chroniony rezerwat na mocy dekretu Nr 4021 na 06 grudnia 1963.

W niektórych miejscach brzegi wąwozu są jakieś 300 metrów od siebie, ale w znacznej części wąwozu, na długości około 2-3 km, dzieli je zaledwie 100 metrów. Po zachodniej stronie wąwozu skały wznoszą się na wysokość około 180 metrów, podczas gdy po wschodniej na 300-350 metrów. To olbrzymie wymiary to wąwozu stawiają go na trzecim miejscu wśród wszystkich takich formacji geologicznych w Bułgarii. Wynajem samochodu Bułgaria oferuje w atrakcyjnych cenach, więc warto zdecydować się na przejażdżkę w ten rejon.

Droga do Trigradu przebiega wzdłuż rzeki, która w miejscach leje się ze skał. Jest to typowa bułgarska, górska droga z jednym pasem, z ruchem w obu kierunkach. Przejazd tą wąską, krętą drogą wymaga wiele uwagi i tolerancji dla innych samochodów poruszających się z przeciwnych kierunków. Ta wąska droga jest wyciśnięta między rzekę po jednej stronie i strome zbocza z drugiej. Sprawia wrażenie, że Trigrad wydaje się znacznie bardziej odległy niż jest w rzeczywistości i w dodatku jest strzeżony przez mury kamiennej twierdzy. Masywne skały w kierunku górnej części drogi wydają się prawie ze sobą połączone i kradną dużo światła słonecznego.

Rzeka Trigrad znika w ziemi przy wejściu do Jaskini Gardło Diabła, by pojawić się jakieś 530 metrów niżej, w innej jaskini. Jaskinia Gardło Diabła jest ulubionym miejscem turystycznym i jedną z najbardziej imponujących, rozwiniętych jaskiń w kraju, ze względu na jej ogromny wodospad zasilany przez rzekę, o spadku wynoszącym 42 metry. Istnieje wiele innych jaskiń w okolicy, ale większość z nich jest stosunkowo niewielka (tylko 12 ma więcej niż 100 metrów długości). Szczególnie interesująca dla turystów jaskinia Haramiyska położona jest na klifie przeciwnym do Jaskini Gardło Diabła. Pozostałości z okresu neolitu odkryto tam, jednak jaskinię można zwiedzać tylko z wykorzystaniem sprzętu do wspinaczki i w towarzystwie doświadczonego przewodnika. Niedaleko od tych jaskiń jest piękna Jaskinia Yagodina.

Droga przez Wąwóz Trigrad prowadzi do malowniczej miejscowości Trigrad, gdzie na turystów czeka zawsze ciepłe powitanie. Miejscowość oferuje zakwaterowanie na noc i możliwość zorganizowania innych działań turystycznych. W pobliżu wsi znajduje się wiele szlaków turystycznych, które pozwalają odwiedzającym na dalsze podziwianie piękna tego regionu.