Monastyr Bachkovo

Klasztor Bachkovo „Wniebowzięcia Matki Boskiej”, to drugi pod względem wielkości klasztor w Bułgarii. Położóny jest w południowej części wsi Bachkovo, 10km na południe od miejscowości Asenovgrad. Został założony w 1083 przez Gruzina Gregoriy Bakuriani, który podarował na ten cel ziemię. Przez długi czas był to klasztor gruziński.

Pod koniec XII wieku i na początku XIII wieku, został zbudowany kościół Świętych Archaniołów do czynienia posługi w okresie zimowym. Został dołączony do tarasu na drugim piętrze skrzydła zachodniego, gdzie mnisi mieli swoje cele. Uważa się, że po upadku Bułgarii i przejęciu władzy przez Turków pod koniec XIV wieku, Eftimiy, ostatni patriarcha Bułgarii, został zesłany do klasztoru Bachkovo. Klasztor został splądrowany i spalony przez Turków.

Budowa nowego klasztoru rozpoczęła się pod koniec XV wieku, najprawdopodobniej w skrzydle wschodnim i warownym wejściu głównym. W 1601 odbudowano skrzydło południowe, gdzie teraz stoi refektarz z przestronną jadalnią i marmurowym stołem. W 1864 roku, został namalowany mural na północnej ścianie jadalni, „Prezentacja Cudownej Ikony.” W 1604 roku została wybudowana katedra Wniebowzięcia NMP, która ma trzy nawy, absydę, narteks i kopułę.
—–
REKLAMA
Zabierasz się do budowy garażu? Bramy garażowe Wrocław proponuje w bardzo atrakcyjnych cenach w renomowanej hurtowni budowlanej BUDUS.

Jeśli jesteś z Dolnego Śląska i przygotowujesz się do organizacji ślubu, to koniecznie sprawdź link fotografia ślubna Wrocław, pod którym możesz zapoznać się z rewelacyjnymi pracami Eweliny Gierszewskiej!
—–
Od 1834-1837 był budowany trzeci kościół, pod wezwaniem świętego Mikołaja. Słynny bułgarski malarz ikon Zahariy Zograf (1810-1853), wykonał obrazy we wnętrzu kościoła w okresie 1838-1840, a w 1841 roku ukończył freski na zewnątrz kościoła Świętych Archaniołów.

W katedrze znajduje się ikona z 1311 znana jako Ikona Najświętszej Matki Boga, ze srebrną pokrywą. Ikona ta jest uważana za mającą cudowną moc.

Goście odwiedzający klasztor mogą również zobaczyć inne ikony, srebrne pokrowce na kopii Ewangelii i inne dzieła sztuki z okresu od XVI do XIX wieku. Skarby z XVII wieku to rzeźbione, stojące drewniane ikony ze złotymi zdobieniami i katedralne drzwi królewskie. Bułgarski Egzarcha Stefan I (1878-1957) został pochowany w klasztorze, jak również bułgarski patriarcha Kiril (1901-1971). Na parterze znajduje się muzeum, gdzie prezentowane są niektóre z najstarszych eksponatów związanych z historią klasztoru.

Klasztor nadal funkcjonuje, a mnisi oferują zakwaterowanie. Goście na miejscu mogą zakupić materiały informacyjne, książki, pamiątki i ikony. Ścieżka prowadząca do klasztoru jest wyłożona małymi sklepami i stoiskami, na których sprzedawane są przedmioty ceramiczne, rzeźby drewniane i inne pamiątki.