Twierdza Asen

Twierdza Asen jest najbardziej interesującą i najczęściej odwiedzaną atrakcją turystyczną w regionie Asenovgrad. Znajduje się trzy kilometry od miasta, na szczycie klifu, na lewym brzegu rzeki Asenitsa. Prowadzi do niej malownicza trasa, odchodząca od drogi na południe od Asenovgrad w kierunku miasta Smolan. Naturalne masywy skalne, na których znajduje się twierdza obejmują obszar 12 ha. Niektóre są niemal pionowe, a czasami nawet zwisające nad rzeką, są nie do zdobycia z trzech stron. Strategiczne położenie i naturalne mechanizmy obronne tłumaczą, dlaczego wykorzystali ten obszar już Trakowie, którzy ufortyfikowanych go w V wieku p.n.e.

Twierdza została przebudowana w czasach panowania rzymskiego cesarza Justyniana jako jedna z 300 fortec wzniesionych do obrony przed najazdami na imperium przez plemiona słowiańskie. Twierdza Asen przetrwała trzy okresy znacznej przebudowy – podczas IX, XI, i XIII wieku.
Pierwsza mała wieża twierdzy została zbudowana przez Bizantyjczyków, a kolejne budowle były realizowana w późniejszym czasie, jak również miasta Petrich i Stenimahos. Biorąc pod uwagę jej strategiczne położenie przy wjeździe do przełęczy łączącej Trację z Północną Grecja i Morzem Egejskim, żyzne ziemie uprawne, twierdza Piotra (jak nazywano ją wtedy) stopniowo stała się niezależnym ośrodkiem rolniczym z własną administracja, wojskiem i dowództwem.
—–
REKLAMA
Szukasz mieszkania do kupienia we Wrocławiu. Kliknij na deweloper Wrocław i zobacz, co oferujemy!

Atrakcyjne nieruchomości Bułgaria proponuje obcokrajowcom, jako dobrą inwestycję na przyszłość!
—–
Pierwsza pisemna wzmianka o twierdzy pochodzi z 1083, z założenia pobliskiego klasztoru Bachkova. W tym czasie bizantyjski dowódca wojskowy, Grigorij Bakuriani, poświęcił klasztor i pozostawił mu Cytadelę Petricha i wieś.
W 1204 twierdza wpadła w ręce krzyżowców, którymi dowodził belgijski rycerz René du Trois. Rycerz wytrzymał 13-miesięczne oblężenie fortecy bułgarskiego cara Kaloyana (panował w okresie od 1197 do 1207).

W 1231, Car Asen II (panowanie 1218 – 1241) zakończył największą ekspansję i przebudowę twierdzy. Jest to powód, dla którego twierdza została później nazwana jego imieniem, i dlaczego mieszkańcy Stanimaka, miasta poniżej twierdzy, przemianowali swoje miasto na Asenovgrad w 1934 roku.
Fakt, że twierdza była kontrolowana przez Traków, Rzymian, Bizantyjczyków, krzyżowców, Bułgarów i Turków, i każda epoka pozostawiła archeologiczne artefakty, wszystkie zachowane w muzeum historycznym w Asenovgrad, wyjaśnia, dlaczego średniowieczna twierdza Asen jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w regionie Asenovgrad.